25 Nisan 2017 Salı

ABD: Arkansas’da planlanan çifte infaz tiksindirici ve utanç verici 
 

Arkansas, eyalette bulunan zehirli enjeksiyon ilaçlarının süresi dolmadan infazını planladığı dört mahkumdan biri olan Jack Jones’u bugün infaz etti. Jones, jüriye ciddi zihinsel engeli olabileceği bilgisi verilmeden ölüm cezasına mahkûm edilmişti. İnfazının bu gece gerçekleştirilmesi planlanan diğer bir mahkûm Marcel Williams’ın temyiz başvurusu ise Jones’ın ölümü sırasında beklemedeydi.
 

Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi konu ile ilgili açıklamada bulundu:
 

“Bu gece Arkansas ölüm cezasını kaldırmaya yönelik yönelimin aksine, kötü ve utanç verici bir yolda ilerlemeye devam ediyor. Jack Jones ve Marcel Williams’ın mahkumiyetleri ölüm cezasının ciddi zihinsel engeli olan kişilere nasıl uygulanabildiğinin ve kötüye kullanımının tiksindirici bir örneği. Bu seri infaz dalgası bir an önce, mevcut infaz kararları değiştirilerek ve ölüm cezasının herkes için kaldırılmasıyla sonlandırılmalı.”
 

Nisan ayının başında Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan rapor, ABD’nin 2006’dan bu yana ilk kez, 1991’den bu yana ikinci kez, en fazla infaz gerçekleştiren ilk beş ülke arasında olmadığını gösterdi. 2016 yılında gerçekleşen infaz sayısı (20) 1991’den bu yana ABD’de gerçekleştirilen en düşük infaz sayısı. 2009’dan bu yana, her yıl gerçekleştirilen infaz sayısında (2012 yılında aynı sayıda infaz gerçekleşmesi istisnası dışında) düşüş gözleniyor. 

 

Etiketler: ABD , Arkansas , Ölüm Cezası