16 Mayıs 2017 Salı

ABD: Trump/Erdoğan görüşmesi karşılıklı tebrikleşme zamanı değil


Uluslararası Af Örgütü, ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi öncesinde bir açıklama yaptı.

 

Uluslararası Af Örgütü ABD Direktörü Margaret Huang tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 

“Her iki lider Beyaz Saray’da bir araya gelip birbirlerini tebrik ederken, bu liderlerin insan haklarına artan saldırılarıyla oluşan tahribat da giderek büyüyor. ABD Başkanı Trump bundan kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, muhalif görüşlerin acımasızca susturulduğu bir referandum sürecinden galibiyetle çıktığı için kutlarken, Türkiye’de basını hedef alan ve 120’yi aşkın gazetecinin tutuklu olarak yargılanmasına yol açan kaygı verici baskılarla ilgili sessizliğini koruyor. Bu durum ABD Başkanı Trump’ın insan haklarını ne kadar küçümsediğini rahatsız edici bir şekilde yansıtıyor. Gazetecilerin ve protestocuların özgürlüklerinin ayaklar altına alınması bir kutlama sebebi değildir.”

 

Tüm dünyanın gözlerinin bu görüşmenin üzerinde olduğunu belirten Huang, “bu görüşme, ABD Başkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tüm dünyadaki insanlık dışı ve zehirli bir siyasi iklimdeki paylarına ve Türkiye’de insan hakları ile ilgili durumun ciddi biçimde kötüye gittiğine ışık tutmak için bir fırsat” dedi.

 

Arka Plan
 

Uluslararası Af Örgütü Türkiye’de 2016’nın Temmuz ayındaki darbe girişiminin ardından tutuklanan 120’nin üzerinde gazetecinin serbest bırakılması için #GazetecilikSuçDeğildir kampanyasını başlattı. Uluslararası Af Örgütü daha önce de darbe girişiminin ardından gözaltına alınan bazı kişilerin şiddete maruz kaldıkları ve işkence gördüklerine dair inandırıcı kanıtlar açıkladığı için Erdoğan tarafından tepki görmüştü.

 

Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi Trump’ın Başkanlığının 100. gününde  “100 maddede Trump ve yönetimi insan haklarını nasıl ihlal etmeye çalıştı” adında bir belge yayınlamıştı. 
 

Etiketler: Trump , ABD , Recep Tayyip Erdoğan