[Yeniden Taksim'e] Bu sanal bir barışçıl protesto çağrısıdır!

 

Barışçıl bir şekilde toplanmak ve gösteri yapmak bir insan hakkıdır ve yetkililer tarafından güvence altına alınmalıdır. Anayasa’nın 34. Maddesi’ne göre: “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.”

 

Türkiye’de bireylerin bu hakkı, özellikle Taksim mevzu bahis olduğunda, elinden alınıyor. Sizi, fiziksel olarak, gösteri ve protesto yapmanın engellendiği Taksim Meydanı’nın sanal ortamda hazırladığımız haritasında yerinizi almaya ve sembolik bir duruş göstermeye davet ediyoruz.

 

 

31 Mayıs, sabahın erken saatleri…
 

Taksim Yayalaştırma Projesi çerçevesinde Gezi Parkı’nın yıkılmasını barışçıl bir şekilde protesto etmek üzere 28 Mayıs’ta parkta toplanan gruba 31 Mayıs tarihinde sabahın erken saatlerinde polis biber gazı ve tazyikli su kullanarak müdahale etti ve parkı boşalttı. Ardından gösteriler İstanbul’un çeşitli semtlerinde devam etti ve Ankara ve İzmir de dâhil olmak üzere birçok ile yayıldı. Polisin gösterilere biber gazı ve tazyikli su kullanarak orantısız bir şekilde müdahale etmesinin sonucunda 8 binden fazla kişi yaralandı. Yaralıların bazıları polisin gaz fişeğini doğrudan göstericilerin üzerine hedef alarak kullanması nedeniyle gözünü kaybedenlerdi. Olaylar sırasında üç kişi doğrudan güç kullanımı sonucu ve iki kişi de kaza sonucu olmak üzere beş kişi hayatını kaybetti.

 

Polis şiddetini barışçıl bir şekilde protesto etmek ve adalet talep etmek için sanal eylemimize katılın ve Taksim Meydanı haritasında yerinizi alın!

Yeniden Taksim'e!

 

Etiketler: Yeniden Taksim'e , Back on Taksim , Sanal , Barışçıl protesto , Gezi Parkı , Gezi Parkı Eylemleri , Taksim , Türkiye