Sırbistan'da Belgrad Onur Yürüyüşü'nü güvence altına almak için önyargı ile mücadele zamanı

 

Belgrad'ın merkezinde 13 Eylül gününün erken saatlerinde uluslararası bir konferans olan "Gelecek bize ait: Avrupa Birliği yolunda LGBT hakları"nın bir katılımcısı vahşi bir şekilde saldırıya uğradı.

 

 

Yerel kuruluşlardan alınan bilgiye ve basında çıkan haberlere göre saldırı homofobik ve yabancı düşmanlığı saiki ile gerçekleştirildi. Konferansı düzenleyen Lezbiyen İnsan Hakları için Labris Kuruluşu'na göre, yabancı uyruklu mağdur baş ve beyninden ağır yaralandı ve acil durum ameliyatının ardından hala durumu kritik.

 

Belgrad Yürüyüşü'ne 10 gün kala gerçekleşen bu saldırı, lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks bireylerin ülkede hala karşı karşıya olduğu saldırı ve tehditlerin korkunç bir hatırlatıcısı. Sorumlular teşhis edilip adalet önüne çıkarılmalı.

 

Saldırının ardından konferansın katılımcıları Sırbistan'da LGBTİ bireylerin maruz kaldığı şiddeti protesto amacıyla sokağa çıktı. Yürüyüş ağır polis koruması eşliğinde barışçıl bir şekilde gerçekleşti.

 

Uluslararası Af Örgütü, Sırbistan İçişleri Bakanı Neboyşa Stefanoviç'in saldırıyı kınadığına ve polisin sorumluları bulmak için elinden geleni yapacağına dair söz verdiğine dikkat çekti. Her ne kadar detayları daha paylaşılmamış olsa da, şimdiden birkaç tutuklama gerçekleşti.

 

Uluslararası Af Örgütü yetkililerden daha fazla saldırının gerçekleşmesini engellemelerini ve saldırı ile ilgili derhal kapsamlı bir soruşturma başlatmalarını talep ediyor. Teşhis edilen şüpheliler adil yargılanma süreçleri ile mahkemeye çıkarılmalı. Soruşturma saldırının, mağdurun cinsel yönelimi ve/veya uyruğu sebebiyle mi gerçekleşip gerçekleşmediğini araştırmalı. Eğer bu ortaya çıkarsa, bu tarz bir saik cezaya yeterli şekilde yansımalı.

 

Son üç yıldır Belgrad Onur Yürüyüşü iptal ediliyor, sözde güvenlik endişeleri ve açıkça eksik olan siyasi irade yürüyüşün gerçekleşmesini engelledi. Polis, bu yıl yürüyüşün güvenli ve görünür bir şekilde gerçekleşmesini güvence altına almak için her türlü çabayı göstermeli.

 

Etiketler: LGBT , LGBTİ , Sırbistan , Belgrad , Onur Yürüyüşü , Belgrad Onur Yürüyüşü