24 Şubat 2014 Pazartesi

Trans, Onurlu ve Türkiyeli sergisi Ankara’da

 

İstanbul’da Cezayir Apartmanı’nda açılan ve hâlâ süren “Trans, Onurlu ve Türkiyeli” sergisi şimdi de Ankara’da.

 

Trans, Onurlu ve Türkiyeli: Sosyal Adalet için Sanatsal bir Müdahale sergi açılışı ve resepsiyon

NEREDE: Cafe Roxanne - Konur Sokak 10/20 Kat:5 İgeme Apt. Kızılay/ANKARA

NE ZAMAN: 16 Kasım 2011 Çarşamba günü saat: 19:00

“Trans, Onurlu ve Türkiyeli” Türkiye’de trans bireylere karşı yapılan hak ihlallerine, nefret suçlarına ve ayrımcılığa karşı kolektif bir sanatsal müdahaledir. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi,  İstanbul LGBTT ve Pembe Hayat LGBTT dayanışma derneklerinin Güney Afrikalı sanatçı Gabrielle Le Roux ile bir araya gelişiyle ortaya çıkan bu multi-medya sergi, Türkiye’nin 5 şehrinden 18 trans insan hakları aktivistinin portre ve hikayelerden oluşmaktadır. Gabrielle Le Roux portreleri aktivistlerin modelliğinde çizmiş ve kişiler ne söylemek istiyorlarsa bunu doğrudan kendi portreleri üzerine yazmışlardır.

 

“Trans, Onurlu ve Türkiyeli” adlı sergi, Türkiyeli trans bireylerin görüntüleri ve sözleri üzerinden bir mücadele tarihini anlatırken, trans bireylerin ve sonraki nesillerin umut ve onuru için yapılmış bir sanatsal müdahaledir.

 

16 Kasım 2011 günü saat 19:00’da Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi olarak sanatçı Gabrielle Le Roux, direktörümüz Murat Çekiç ve trans aktivistlerin katılımıyla yapılacak sergi açılışında sizi de aramızda görmekten memnuniyet duyacağız.

 

16 - 30 Kasım tarihleri arasında Ankara’nın ilk kuir festivali KuirFest boyunca izlenebilecek olan serginin açılışında sanatçı Gabrielle Le Roux ve trans insan hakları aktivistleri ile söyleşi yapma imkanı mümkün olacaktır.

 

“Nefret suçları ve ayrımcılık dolayısıyla yaşanan travmalar, insanın ertesi güne başlamasını çok zorlaştırıyor.

 

Böyle bir motivasyonla yaşamaya çalışan insanların hayatını zorlaştırmak yerine artık kolaylaştırmakla mükellefsiniz bence, olmalısınız.” Şevval Kılıç, İstanbul LGBTT dayanışma derneği kurucularından, insan hakları savunucusu.

 

“Değişmesi gereken bizleriz. Yani dünyayı şekillendiren insanlar.” Buse Kılıçkaya, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyesi, insan hakları savunucusu.

 

Gabrielle Le Roux kimdir?

Sanatçı ve sosyal adalet aktivisti Gabrielle Le Roux, portreler ve birinci ağızdan hikayeleri çeşitli tekniklerle sosyal adalete kültürel müdahalelerde kullanmak için kullanır. İşleri, yaşam tecrübeleri çeşitli önyargı ve baskı karşısında birer iyileşme ve direniş örneği olan insanlara saygı örneğidir.

 

Sanat mekanları, üniversiteler, müzeler, gösteriler, yürüyüşler, organizasyon ve konferanslarda Le Roux’nun sergi mekanlarıdır. Sanatçının son dönem sergilerinin gerçekleştiği yerler arasında, Londra Docklands Müzesi, UNESCO Paris ve Uluslararası Af Örgütü Hollanda Şubesi de vardır.

 

Etiketler: Trans Onurlu ve Türkiyeli , Gabrielle Le Roux