UCM, Kaddafi davasındaki karışıklığa son vermeli

 

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) savcısının Libya’nın Seyfülislam Kaddafi’yi ülkesinde mahkemeye çıkarabileceğini söylemesi üzerine Uluslararası Af Örgütü dün yaptığı açıklamada UCM’nin Kaddafi’nin nerede yargılanacağına dair oluşan karışıklığa son vermesi gerektiğini dile getirdi.

 

UCM savcısı Luis Moreno-Ocampo Çarşamba günü, ölen Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi’nin UCM tarafından yargılanmasının gerekli olmadığı ve bir Libya mahkemesi tarafından yargılanabileceğini söylemişti. UCM ise yargılama yapma ehliyetinin sadece hakimlerde olduğunu savcıda olmadığını belirtti.

 

Uluslararası Af Örgütü Uluslararası Adalet Kampanyacısı Marek Marczyñski “Şu anda Libya adalet sisteminin idam cezası olmadan adil bir davayı garanti edip edemeyeceği konusunda ciddi sorular mevcut” açıklamasını yaptı.

 

“UCM Libya’nın Seyfülislam Kaddafi hakkında bir karar vermesini beklememeli, müdahalede bulunarak adaletin yerine gelmesini güvence altına almalı. Roma Statüsü’ndeki kurallar doğrultusunda, Libyalı yetkililerin insan hakları ihlaline maruz kalmış mağdurlar konusunda adaleti yerine getirme yetisi üzerine bir karar vermelidir.”

 

UCM hakimlerinin Seyfülislam Kaddafi’yi yargılayıp yargılamama konusundaki karar vermesi hakkında Uluslararası Af Örgütü UCM’nin davayı Libya’da görmesini tavsiye ediyor.

 

Uluslararası Af Örgütü UCM’nin Ön-Yargılama Dairesi’ne yazdığı mektupta UCM’den hemen harekete geçip kendi talebi doğrultusunda bir karar vermesini istedi.

 

Uluslararası Af Örgütü yeni kurulan Libya hükümeti’ne Seyfülislam Kaddafi’nin güvenliğini sağlaması ve diğer bütün haklarını koruması ayrıca bu durumun UCM’nin hakkında tutuklama emri bulunan Libya’nın eski istihbarat şefi Abdullah al-Senussi için de geçerli olması konusunda çağrıda bulundu. Uluslararası Af Örgütü Abdullah al-Senussi’nin kimseyle görüştürülmüyor olmasından da endişe duyuyor.

 

Bu yılın başında UCM, Seyfülislam Kaddafi ve Abdullah al-Sanussi hakkında insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında tutuklama emri çıkartmıştı. Seyfülislam Kaddafi Cumartesi günü Nijer sınırında yakalandı ve şu anda kuzeybatıda bulunan Zintan’da gizli bir yerde tutuluyor.

 

Etiketler: Uluslararası Ceza Mahkemesi , UCM , Türkiye , Seyfülislam Kaddafi , Muammer Kaddafi