Suriye Dört Yılda Karanlığa Gömüldü!
 İnsan hakları örgütlerinden oluşan küresel bir koalisyon, Suriye'deki krizin dördüncü yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, çatışmaların başladığından beri ülke genelindeki tüm ışıkların yüzde 83'ünün karanlığa gömüldüğünü ortaya koydu. Uydu fotoğraflarını #withSyria koalisyonuna bağlı 130 sivil toplum kuruluşunun işbirliği ile analiz eden Çin'deki Wuhan Üniversitesi'nden bilim insanları, Mart 2011'den bu yana Suriye'de geceleri görülebilen ışık sayısında yüzde 83'lük bir düşüş olduğunu açıkladı.
 

Suriye'nin karanlığa gömüldüğünü vurgulayan Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC) CEO'su David Miliband, "Şimdi Suriyeliler, kaybettikleri arkadaşları ve ülkeleri yüzünden muhtaç, korkmuş ve yaslı durumdalar" dedi. Kriz başladığından bu yana 200 bine yakın insanın hayatını kaybettiğini, 11 milyona yakın kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığını anlatan Miliband, "Suriye halkı uluslararası kamuoyundan daha fazlasını hak ediyor. Henüz vazgeçmediğimizin ve ışıklar aydınlanana kadar onlarla birlikte çalışmaya devam edeceğimizin gösterme zamanı" şeklinde konuştu.  
 

Projeye liderlik eden araştırmacı Dr. Xi Li, uydu görüntülerinin, Suriye'nin yıkımını gösteren en objektif veri kaynağı olduğunun altını çizerek, "Uydu görüntüleri, ulusal ölçekte Suriye'nin yıkımını gösteren verilerin en objektif kaynağı. Dünyadan 800 kilometre yukarıdan çekilen bu fotoğraflar, Suriyelilerin bir yandan ülkeleri yıkılırken, her gün tecrübe ettikleri korku ve ıstırabı anlamamıza yardımcı oluyor" açıklamasında bulundu. En kötü etkilenen bölgenin Halep olduğunu vurgulayan Xi Li, bu çevrede ışıkların yüzde 97'sinin söndüğünü, Şam ve Kuneytra'da ise ışıkların sönme oranının yüzde 35 ile yüzde 47 olduğunu anlattı.
 

Öte yandan #withSyria koalisyonu, withsyria.com adresinde bir  video yayımlayarak başlattıkları küresel kampanyada, dünya liderlerinde "Suriye'deki ışıkları yeniden açma" çağrısında bulundu.

Koalisyon kısaca;
 

-  İnsan hakları ile kalpten bir siyasi çözümü öncelendirmeyi,

-  Hem Suriye içinde olanlar hem de mülteciler için insani tepkiyi arttırmayı,

-  Tüm tarafların sivillere yönelik saldırıları ve yardım engellemelerini sonlandırmada ısrarcı olmayı,


talep etti. 
 

#withSyria'nın sitesine ulaşmak için lütfen tıklayınız

 

Etiketler: Suriye