Raif Bedevi İçin Mumlu Eylem
 Uluslararası Af Örgütü, üç yıla yakın süredir tutuklu bulunan blog yazarı Raif Bedevi için dün akşam İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önünde bir eylem gerçekleştirdi. "Raif Bedevi'ye Özgürlük!" pankartı tutan aktivistler, konsolosluk kapısında mumlar yakarak, Bedevi'nin bir an önce serbest bırakılmasını talep etti. Yaklaşık 15 dakika süren eylem olaysızca sona erdi.


'İslam'a Hakaret' Gerekçesiyle Tutuklandı


Raif Bedevi, kurduğu 'Suudi Arabistanlı Liberaller' isimli internet sitesi yüzünden 'İslam'a hakaret ettiği' gerekçesiyle tutuklanmıştı. Suçlamalar, Bedevi'nin yazdığı ve dini yetkilileri eleştirdiği yazılarla ilgiliydi. 31 yaşındaki blog yazarı, 2014 Mayıs ayında 10 yıl hapis, bin kırbaç ve ağır para cezasına çarptırılırken, 9 Ocak'ta ilk kez halk önünde kırbaçlandı.


Barışçıl Protestolar Bastırılıyor!


Suudi Arabistan’da 2011 yılının Mart ayından beri 'güvenlik' adı altında muhalif sesleri bastırmaya devam ediyor. Ülkede reform çağrısında bulunan ve insan hakları ihlallerine karşı eylemler düzenleyen barışçıl protestocular bastırılıyor. Aralarında aktivistlerin, akademisyenlerin ve blog yazarlarının da yer aldığı muhalifler tutuklanıyor ve hapis cezasına mahkum ediliyor. 

Uluslararası Af Örgütü'nün başlattığı acil eylem kampanyasına imza vermek için lütfen tıklayınız.


 

Etiketler: Suudi Arabistan , İfade özgürlüğü , Raif Bedevi