Tunus'taki saldırı yaşam hakkının ayaklar altına alındığının korkunç bir göstergesi
 Uluslararası Af Örgütü, Tunus'daki bir müzede gerçekleştirilen ve en az 19 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırı sonrası bir açıklama yayımladı.


Açıklamada, "bu saldırıyla yaşam hakkı korkunç bir şekilde ayaklar altına alınmıştır" denilirken, bu olayın planlanması ve gerçekleştirilmesi sürecinde parmağı olan herkesin adalet önüne getirilmesini sağlamak için yetkililere çağrıda bulunuldu.


Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Program Direktörü Hassiba Hadj Sahraoui tarafından yapılan açıklamada,  "Bu ölümcül saldırının, bölgenin otoriteryenizmden hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı gibi birçok alana en başarılı şekilde geçiş sağlayan ülkenin raydan çıkmasına izin verilmemelidir" denildi.


Güvenlik güçlerinin iki saldırganı saldırının gerçekleştiği yerde, Tunus Parlamentosu'nun arkasındaki Bardo Müzesi'nde etkisiz hale getirdiği öğrenildi. Öte yandan polis hâlâ suç ortaklarını ararken, henüz hiçbir grubun saldırının sorumluluğunu üstlenmediği belirtildi.


Bu arada Tunus Başbakanı Habib Essid tarafından yapılan açıklamaya göre, öldürülenler arasında biri polis memur olmak üzere iki Tunuslu ve İtalyan, İspanyol, Polonya ve Alman vatandaşları da var.
 

Etiketler: Tunus , Kuzey Afrika