İsrail'in Gazze'deki ihlal haritası
 

 

Temmuz-Ağustos 2014'deki Gazze çatışmaları sırasında İsrail saldırılarını gösteren bir online haritalama aracı bugün Uluslararası Af Örgütü ve Forensic Architecture tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. The Gaza Platform (Gazze Platformu) ismi taşıyan bu uygulama, savaş suçları ve diğer uluslararası insancıl hukuk ihlalleri için 'hesap verilmesine' yardımcı olma amacı taşıyor.
 

Gazze Platformu, İsrail'in 2014'de Gazze'ye gerçekleştirdiği askeri operasyonla ilgili verileri inceleme ve analiz etme imkanı sağlıyor. Platformda şu sıralar yer alan ve gelecek aylarda güncellenecek olan ön veriler, İsrail güçleri tarafından gerçekleştirilen ve sistematik ihlallerin işlendiğini gösteren bir dizi saldırının altını çiziyor.


Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther, "Gazze Platformu, 2014 çatışmaları sırasındaki saldırıların bugüne kadarki en kapsamlı kaydıdır. Geçen yaz gerçekleşen 50 günlük savaş sırasında, İsrail'in askeri operasyonlarının yol açtığı yıkımı gösteren 2500'den fazla bireysel saldırıyı bir araya getirme imkanı sağlamaktadır" dedi.


Luther sözlerine şöyle devam etti: "Bireysel saldırılar dizisini sunmak yerine bu şemayı ortaya koymak, çatışmalar sırasında İsrail'in gerçekleştirdiği ihlallerin sistematik doğasını ortaya çıkarma potansiyeline sahiptir. Hedefimiz, bu uygulamanın çatışmalar sırasında işlenen ihlaller için hesap verdirme gayesi taşıyan insan hakları araştırmacıları için paha biçilmez bir kaynak sunmaktır."


Gazze Platformu nasıl çalışıyor?

 


Platform her saldırının yer ve zamanını, saldırının şekli, vurulan mekan ve kayıp sayısının da yer aldığı çok sayıda kritere göre interaktif olarak kaydetmekte ve sınıflandırmaktadır. Saldırılar için elde edilen yerlerde fotoğraflar, video'lar, görgü tanıkları ifadeleri ve uydu görüntüleri de dahil edilmiştir. Yeni veri görselleştirme ve dijital haritalama teknolojilerinin yardımı sayesinde, kullanıcılar çatışmalar sırasında İsrail kuvvetlerinin davranışlarını tespit etmek için bu bilgileri görebilir ve araştırabilir. Platform, belirli saldırıların savaş suçları da dahil olmak üzere uluslararası insancıl hukuku ihlal edip etmediğinin analiz edilmesine yardımcı olacak şemaları belirleme ve yayımlama amacı taşıyor.

Gazze Platformu'na ulaşmak için lütfen tıklayınız.


 

Etiketler: İsrail Savunma Gücü , Gazze Şeridi , Filistin , Gazze , Forensic Architecture , İsrail