2 Temmuz 2011 Cumartesi

Zimbabve’deki sendikalar

 

Yıllar boyunca, Zimbabve, Afrika’nın tahıl ambarı olarak bilinirdi.

 

Zengin ve bereketli toprakları kendi insanlarını beslemeye yetecek ve kalanıyla da komşu ülkelere ihracat yapacak kadar çok ürün verebilecek kapasiteye sahip.

 


Bugün tonlarca yemek tarlalarda ve ambarlarda çürüyor

Bir zamanlar tarlaları ekip biçen ve mahsul alan çiftçiler şimdi tarlalarından sürülmüş durumda.

 

Binlercesi tehdit edildi, dövüldü ve işkenceye maruz kaldı. Birçoğu şu an yoksul halklarının desteğine bel bağlayarak kıt kanaat geçinmek zorunda.

 

Bütün bu perişanlığın arkasında Robert Mugabe hükümeti tarafından getirilen, “toprak reformu” diye adlandırdıkları bir program yatıyor.

Yetkililer bu programın Zimbabve halkı arasında tarlaları tekrar bölüştüreceğini iddia ediyor. Ama biz bu programın tarlaları zorla alıp Mugabe’nin Zanu PF parti üyeleri ve onların dostlarına veren yozlaşmış ve vahşi bir sistem olduğuna inanıyoruz.

 

Bu süreçte binlerce çiftçiden yüzlercesi evlerinden zorla atıldı ve birçoğu vahşice dövüldü.

 

Gertrude Hambira: Çiftçileri savunma mücadelesinde öncülük ediyor

Çiftçileri savunma hareketine Gertrude Hambira adında bir kadın öncülük ediyor.

 

Gertrude, Zimbabwe Genel Tarım ve Ekim Alanı İşçileri Sendikası (GAPWUZ) Genel Sekreteri. O ve diğer sendika liderleri, toprak reformu adı altında yapılan birçok yaygın insan hakları ihlalini gözlemledi ve kaydetti.


Bu çalışma, onun sürekli tehlikede olmasına sebep oldu. Defalarca Zimbabve polisi tarafından taciz edildi, gözdağı verildi, tutuklandı ve dövüldü.

 

2010 yılının Şubat ayında, sonunda evinden ve ülkesinden kaçmak zorunda kaldı. Üyesi olduğu sendika bir rapor ve Adaletin Evi adlı sendika üyelerinin karşı karşıya geldiği zorla tahliyeleri ve şiddeti belgeleyen bir film yayımlamıştı.

 

Bunların sonucunda Hambira ihtiyar annesini, ailesini ve arkadaşlarını arkasında bırakmak zorunda kaldı.

 

Harekete geçin

Önde gelen sendika üyesi tehdit altında

3 Kasım tarihinde 48 yaşındaki önde gelen kadın sendika aktivisti Gertrude Hambira silahlı kişiler tarafından saldırıya uğradı.

 

Gertrude Hambira şimdi saklanıyor, hayatını kaybetmekten korkuyor. 

Zimbabve'nin toprak reformunun arkasındaki acımasız gerçek: Adaletin evi

 

Lütfen dikkat: “Adaletin Evi” adlı video bazı izleyicileri rahatsız edici vahşet içerikli kareler içermektedir.

 

 

 

Bu film, 2009 yılında Zimbabve Genel Tarım ve Ekim Alanı İşçileri Sendikası (GAPWUZ) tarafından Zimbabve’deki çiftçilerin zor durumunu vurgulamak için yapılmıştır.

 

Gertrude Hambira, sendikanın genel sekreteri, film hakkında şunları söyledi:

 

“Bu filmi sessizlere bir ses vermek ve dünyaya Zimbabve’de gerçekten neler olduğunu göstermek için yaptım. Hükümet tarlaları ele geçirmek için köy kesimlerindeki işsiz gençlerden bir gençlik milisi oluşturdu.”

 

“İşçileri kendi toplantılarına katılmaya zorlayarak rahatsız etmeye başladılar. Kabul etmeyen işçileri bezdirdiler, onları ağaçlara bağlayıp dövdüler, çocuklarını da bu işkenceyi izlemeye zorladılar. Ve yardım için polisi aradığımızda, polis sadece hiçbir şey yapmadan seyirci kaldı.”

 

Etiketler: İnsan hakları ihlalleri , Gertrude Hambira , Zimbabve , çiftçi , Robert Mugabe , GAPWUZ