İnsan Hakları Treni boyama ve okuma atölyesi

 

Boyama atölyesi: Katılımcılara insan hakları ve çocuk hakları ile ilgili bilgi verildikten sonra kendi istedikleri şekilde atölyede konuşulan temalar üzerinden resim çiziyorlar.

 

 

Bana Göre İnsan Hakları: Katılımcı çocuklar konuyla ilgili düşüncelerini ve fikirlerini panoya yazıp gün boyunca garda insanlarla fikirlerini paylaşıyorlar.
 

Okuma Atölyesi: İnsan hakları konulu eşitlik, çeşitlilik ve onur üzerine bir hikaye okumasından sonra grupla bu konuda konuşuluyor.

 

 

Eşitlik Atölyesi: Katılımcılarla İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ndeki eşitlik maddesi üzerinden insan hakları ve çocuk hakları konusunda bilgi ve fikirler paylaşılıyor.

 

 

Gazete Atölyesi: Katılımcı çocuk grubu ile İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Çocuk Hakları Sözleşmesi üzerinden konuşulduktan sonra, çocuklar alandaki insanlarla konuşup röportajlarını yazılı veya karikatürle anlattılar.

 

 

Film Atölyesi: İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 30 maddesinin anlatıldığı animasyon filmi izlenerek çocukların bu konuda paylaşmak istedikleri fikirleri üzerinden tartışma konusu açılarak interaktif katılımlı bir atölye yürütüldü.

 

 

“Bu Benim” Atölyesi: Eşitlik ve düşünce özgürlüğü üzerine temellenen atölyede insan haklarının tarihsel süreci, İHEB 30 maddesi ve eşitlik konuları üzerinde duruldu.


Benim de Sesimi Duyun” Video Atölyesi: Çocuklar Kars’tan Edirne’ye kadar birbirlerine düşüncelerini anlatan mesajlar vererek kameraya kaydettiler ve paylaşım sağladılar.

 

 

İnsan Hakları Atölyesi: Çocukların insan hakları konusundaki bilincini yükseltmeyi hedefleyen atölyede UAÖ gönüllüleri çocuklarla insan haklarının tarihçesi ve bugün insan haklarının durumu ile ilgili konuştular.


 

Madde 26. Herkesin okula gitme hakkı vardır.
 

İHEB ve insan hakları hikaye kitabı dağıtımları tüm gidilen illerde ve zaman zaman da farklı şekillerde insanlara ulaştırıldı:


 

Farklı yaşam koşullarına sahip tüm insanlara ulaşmayı hedefleyen projenin bir durağında mevsimlik işçi treni ile karşılaştı. Çocuk işçilerin olduğu trende insan hakları kitapçıkları ve okuma kitapları dağıtıldı.

 

Etiketler: 60. Yıl Hürriyet Hakkımızdır , İnsan Hakları treni , Çocuk Hakları Şenliği