Art for Amnesty

 

Uluslararası Af Örgütü, müzisyenler, aktörler, komedyen ve diğer sanatçılarla paylaştığı süregelen ve gurur verici bir tarihe sahip. Bir sürü sanatçı, dünyadaki milyonlarca Uluslararası Af Örgütü üyelerine, kendi coşkulu seslerini eklediler ve mesajımızı yaymak için sanatlarını kullandılar.

 

Böylece “Art for Amnesty” doğmuş oldu. “Art for Amnesty”, insan hakları çalışmalarına artistik desteği artırmak üzere başlatılmış bir proje. Bu projeyle, Uluslararası Af Örgütü, sanatçı ve sanat organizasyonlarıyla çalışma sevincini yaşıyor. 


Uluslararası Af Örgütü’ nün 50.yıl kutlamaları dâhilinde daha çok sanatçının desteğini almayı ve çalışmalarımızı desteklemelerini umuyoruz.

 

“Art for Amnesty” kapsamında, birçok sanatçı da Türkiye’deki insan hakları ihlallerine olan duyarlılıklarını dile getirdiler ve bu ihlallerin engellenmesi için yapılan çalışmalara destek verdiler. Uluslararası alandan  Uluslararası Af Örgütü Türkiye’ye destek veren sanatçılar arasında REM, Gevende, U2, Bajar, The Bambir ve Elton John sayılabilir.


Uluslararası Af Örgütü Türkiye Kampanyalar için destek konserleri

 

Bajar ve The Bambir İstanbul Konseri (6 Aralık 2010)

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 62.Yılı kutlamaları içerisinde çeşitli sebeplerle ayrımcılığa uğrayan insanlara yalnız olmadıklarını ve milyonların değiştirme gücünü göstermek, insan hakları mücadelesinin kazanımlarını birlikte kutlamak üzere İnsan Hakları Haftası’nda Bajar ve The Bambir İstanbul’da konser verdi.

 

Bajar (şar- şehr-şehir), kentli popüler formlar ile Ortadoğu müzik birikimini Kürt müziğiyle buluşturarak, 'nostalji'ye yol açabilen 'saf' üsluplar yerine, metropol hayatı içindeki aidiyet duygularına karşılık gelebilecek 'melez' üslupların peşinden gidiyor. Punk ve 'siyahî' müzikal geleneğe yaslanan protest üsluplara sahip çıkan çalışmaları, kültürel buluşmaların zayıflatıldığı günümüzde gettolaşma, kültürel hiyerarşinin neden olduğu ayrımcılık, yeni kültürel normların gündelik ilişkilerdeki izleri gibi birçok can  alıcı meseleyi dinleyicileriyle paylaşıyor.

 

Eski çağlardaki güney Kafkasya’daki müzisyenlerden adını alan The Bambir, Ermenistan’ın en ünlü rock müzik grubudur. İki yıl üst üste Ermenistan Ulusal Müzik Ödülü’nü kazanan grup, şaşırtıcı sahne performansları, etkileyici ve ilginç müzik repertuarlarıyla, kendine has müziğini ortaya koyuyor. The Bambir’in şarkılarına evrensellik, aşk ve insanlık yön veriyor.

 

U2 İstanbul Konseri (6 Eylül 2010)

İnsan hakları çalışmaları için sanatçıların desteğini arttırmayı amaçlayan küresel bir proje olan Art for Amnesty (Af Örgütü için Sanat) kapsamında 2010 yılı içerisinde, U2 360 turunda etkinlikler gerçekleştirdik.  Konserlerin düzenlendiği her şehirde “Onurunu İste” kampanyası kapsamında kartpostal eylemleri, dilekçe imzalama, fotoğraf eylemleri gibi pek çok etkinlik düzenledik.

 

Türkiye’de 6 Eylül'de gerçekleşen U2 konseri için UAÖ aktivistleri olarak gün boyunca Olimpiyat Stadı'nda imza topladık. Mülteci hakları, Türkiye’de işçi hakları ve Onurunu İste kampanyası kapsamında ESKH Sözleşmesi Seçmeli Protokol kartpostalları ve Halil Savda-vicdani red dilekçeleri hakkında bilgi verilerek 2160 imza toplandı.

 

U2 sahneye çıkmadan Fehmi Tosun'un eşi Hanım Tosun ve kızı ile UAÖ Genel sekreteri Salil Shety ile görüştü. 1997'deki Pop albümünün kapağında grup Tosun'u anmış, "Onu Unutmayın" demişti. U2 konserde "Mothers of the Disappeared"i (Kaybedilenlerin Anneleri) Hanım Tosun için söyledi: "Rüzgârda onların gülüşünü duyuyoruz/ Yağmurda gözyaşlarını görüyoruz/ Kalp atışlarını duyuyoruz".

 

Konser sırasında UAÖ aktivistleri fenerleriyle sahneye çıkarak "Walk On" şarkısında U2'ya eslik ederek Burma'da ev hapsinde tutulan ve 2009 UAÖ Vicdan Ödülü sahibi Aung San Suu Kyi'nin durumuna dikkat çekip sahneden UAÖ fenerlerini yaktık, saygı durusunda bulunduk. Desmond Tutu'nun tüm insanlığa bir olma çağrısı ekranda yer aldı. Bu linkten eyleme dair video görüntüsüne ulaşabilirsiniz.

 

6 Eylül’de gerçekleşen konser sırasında Türkiye’ye gelen UAÖ Genel Sekreteri Salil Shety ile hem Türkiye'de hem de küresel düzeydeki insan hakları meseleleri üzerine görüşme fırsatı bulduk. Türkiye’de insan hakları kurumlarının temsilcileri ve ihlal mağdurları ile de görüşmeler gerçekleştiren Salil Shety Milliyet, Agos ve NTV'ye mülakatlar verdi.

 

Gevende İstanbul Konseri (3 Aralık 2008)

2000 yılında kurulan Gevende, insan hakları konusunun önemine dikkat çekebilmek ve bu anlamda sosyal bir duyarlılık oluşmasına yardımcı olabilmek için, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni 60. Yılını ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nü “İnsan Hakları için Harekete Geç” sloganı ile bir konser vererek destekledi.

 

Konser, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 60. Yılında pek çok sanatçının yer aldığı Small Places Tour projesi kapsamında gerçekti. Small Places Tour, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni tanıtmaya yönelik, Peter Gabriel, REM gibi grup ve sanatçıların da yer aldığı ve bu kapsamda yüzlerce konserin gerçekleştirildiği uluslararası bir hareket. 


Gecede ayrıca, kampanya kapsamında İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi Afiş Projesi düzenleyendinodream dereceye giren eserleri açıkladı.

 

REM İstanbul Konseri (4 Ekim 2008)

Uluslararası Af Örgütü`nün 1988`de gerçekleşen “Şimdi İnsan Hakları Turu”ndan (Human Rights Now Tour) sonra en tutkulu küresel müzik ve insan hakları projesi olan Small Places Tour (Küçük Yerler Turu) kapsamında 2008 yılında İstanbul’da R.E.M. Uluslararası Af Örgütü’ne destek verdi.

 

4 Ekim 2008’de İstanbul’a gelen R.E.M. konserinde Uluslar arası Af Örgütü, kampanyaları ile ilgili bilgi vermek için konser alanındaydı. R.E.M. 2008 yılındaki konserlerinde İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi (İHEB)’in 60. Yıldönümüne dikkat çekmek için Uluslararası Af Örgütü’ne yer verdi.

 

Elton John'dan Uluslararası Af Örgütü kampanyasına destek (18 Ağustos 2011)

 

 

Bu yıl İstanbul ve Ankara’daki kalabalığa çalan müzisyen Elton John, bugün Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye’deki lezbiyen, gey, biseksüel ve trans (LGBT) bireylerin korunmasına çağrı yapan kampanyasına destek verdi.

 

Elton John:

“Türkiye’deki lezbiyen, gey, biseksüel ve trans bireyler diğer herkes gibi polis ve mahkemeler tarafından korunmalıdır.”


“Bireylere cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimliklerinden dolayı ayrımcılık yapmak, yasalara aykırı olmalı.”

 

“Uluslararası Af Örgütü’nün LGBT bireylerin haklarına saygı gösterilmesi için yaptığı çağrıya destek vermekten onur duyuyorum” dedi.

 

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye yetkililerini cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelinde yapılan ayrımcılığın yasaklanmasına yönelik anayasal değişiklik yapmaya çağırıyor.

 

Dünyanın en büyük insan hakları örgütü olan Uluslararası Af Örgütü, sağlık hizmetleri, eğitim, barınma ve çalışma hayatında yetkililer tarafından uygulanan ayrımcılık da dahil olmak üzere LGBT bireyleri yaygın ayrımcılıktan koruyacak yasalar yürürlüğe girmeli, dedi.

 

Haziran ayında açıklanan Af Örgütü raporu Türkiye’deki bireylerin cinsiyet kimliklerini işverenlerinden, yetkililerden ve kendi ailelerinden şiddet ve önyargıyla karşılanma korkusu ile saklamak zorunda kaldığını ortaya koyuyor. Şiddet içerikli saldırılar ve cinayetleri de kapsayan nefret suçları yaygın olmasına rağmen yetkililer tarafından büyük oranda reddediliyor.


Af Örgütü, herkesi Türkiye’deki LGBT bireyler ile dayanışma için imza kampanyasına katılarak harekete geçmeye davet ediyor. İmza kampanyasına katılmak için buraya tıklayınız.

 

Uluslararası Af Örgütü Türkiye araştırmacı Andrew Gardner, “Meclis’teki tüm partiler herhangi yeni bir anayasal değişiklikte cinsel yönelim veya cinsiyet kimliği nedeniyle ayrımcılığın hukuka aykırı olarak kabul edilmesini sağlamakla yükümlülerdir” dedi.

 

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü Murat Çekiç, “Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılıkla mücadele etmek için kapsamlı mevzuat şart ve bu en kısa zamanda oluşturulmalı. Ayrıca, yetkililer homofobik söylemin kabul edilemez olduğunu, öncelikle bu dili kendileri kullanmaktan kaçınarak siyasi bir irade ile göstermeliler” dedi.


Türkiye’de lezbiyen, gey, biseksüel ve trans bireylere yönelik yaygın önyargı, toplumsal dışlanma korkusu ve saldırılar birçok insanın cinsel yönelimlerini ailelerinden bile saklamak zorunda hissettikleri anlamına geliyor.

 

Murat Çekiç, “Hükümet yetkilileri tarafından yapılan homofobik açıklamalar bireylere yönelik ayrımcılığa teşvik ediyor. Geçmişte yaşanan başarısızlıkları tekrarlamak yerine,  yeni hükümet, sözleri ve hareketleriyle LGBT bireylerin haklarına saygı göstermeli ve haklarını korumalı” dedi.

 

Etiketler: Art for Amnesty , U2 , Elton John , Bajar , The Bambir , Gevende , R.E.M.